Get a quote

Free 3D modelling software: The 8 best free 3D modelling programs in 2020

It is very hard to create a good 3D model without good 3D CAD (Computer Aided Design) software. Luckily, there is a multitude of free CAD programs that are more than suitable for most 3D modelling tasks. Today, we’ll show you eight of these programs, so you can create your own 3D models and therefore drastically lower the price of rapidprototyping.

If you have no experience with creating 3D models, use our 3D modelling services instead. We will gladly create 3D printable models to suit your needs. 

The existence of freely available CAD software is yet another step in allowing small and medium businesses as well as startups integrate 3D printing into their operations. A prototype that you can see and touch in the real world is priceless, as you can quickly identify potential functional and design faults.

1.      Fusion 360

A professional CAD program with a very intuitive and user friendly interface. Fusion 360 is favoured mainly amongst industrial designers and engineers. Due to the existence of hundreds of hours of tutorial content, Fusion 360 can be mastered even by a complete beginner to 3D design. Fusion’s biggest advantage is the large community of designers surrounding it. If you have any issues with your designs or don’t know how to create certain ideas, the Fusion 360 user forums as well as Reddit are great places to ask. Fusion is free for students and startups, but a year’s license usually costs around 60 USD.

2.      Freecad

Jak už značí jeho název „Freecad“, jedná se o bezplatný program s otevřeným zdrojovým kódem. Tento výborný parametrický CAD program vám umožní načrtnout geometrii tvarů, kterou později můžete využít jako základ pro vytváření dalších objektů. Především ale Freecad doporučujeme pro nováčky, kteří ve tvorbě 3D designu teprve začínají, případně také pro začínají mechanické inženýry. Opět je součástí poměrně velká komunita – o to větší, protože je program volně dostupný.

3.      Blender

Dnes jeden z nejpoužívanějších 3D programů, navíc opět zcela zdarma. Jeho neopomenutelnou výhodou je obrovská komunita nejen 3D nadšenců, kteří pravidelně sdílí postupy a návody, a to včetně YouTube návodů na 3D design, technologických názorů nebo možností různých materiálů. Rádi vám také pomohou s problémem a zodpoví vaše otázky, pokud si nebudete vědět rady. Blender disponuje nepřeberným množstvím nástrojů a užitečných funkcí, ovšem daní je obtížnější práce pro začátečníky v oboru.

TIP: Vytiskněte si model u nás, vyrábíme od jednoho kusu až po tisíce. Nabízíme 3D tisk na objednávku už od 200 Kč – lepší nabídku najdete jen těžko.

4.      SketchUp

SketchUp je zdarma v omezeném rozsahu, ale i přesto stojí určitě za to, ho vyzkoušet. Jde o jeden ze základních CAD programů pro návrháře 3D designu. Velkou výhodou je jeho uživatelská přívětivost a intuitivnost prostředí, to spolu s propracovanou nápovědou otevírá dveře i začátečníkům. Naučit se se SketchUpem není obtížné, poměrně rychle budete dosahovat dobrých výsledků. Celkově SketchUp obsahuje mnoho užitečných nástrojů a funkcionalit.

5.      SolidWorks

Jeden z velmi povedených CAD programů, který nabízí širokou škálu nástrojů pro řešení těch technicky nejsložitějších 3D problémů. Právě to je nejspíš důvod, proč ho mají v oblibě především profesionálové. Nabízí velmi rychlé vytváření jednotlivých dílů, ale i složitějších sestav a výkresů. Jedinou nevýhodou je, že plná verze SolidWorksu je placená. Na druhou stranu určitě doporučujeme osahat si alespoň demo, které je zdarma.

6.      Google SketchUp

Úžasný 3D CAD z mnoha různých důvodů. Jedním z nich může být i fakt, že je zcela zdarma. Ovšem jeho obrovská výhoda je v jeho geniální jednoduchosti. Skvěle se s ním pracuje u malých projektů, ale zvládne vytvářet i rozsáhlé soustavy a složité modelace a simulace fyziky, přičemž si stále uchovává svou lehkost a eleganci pro uživatele. Vše samozřejmě můžete následně jednoduše exportovat.

7.      AutoQ3D

Další užitečný program pro modelování 3D návrhů. AutoQ3D je spolehlivý a výkonný CAD program, který vyniká především svým jednoduchým ovládáním. Jeho intuitivní rozhraní je tak vhodné také pro začátečníky. Samozřejmě je zdarma, a to na základě licence GNU. Primárně slouží k vytváření 3D návrhů, prototypů a jejich testování. Navíc není až tak náročný na výkon, což může být další plus, pokud máte slabší počítač.

8.      Bishop3D

Velmi populární program pro tvorbu 3D návrhů. Modelování v něm je snadné, přitom ale umožňuje vytvářet propracované a vysoce realistické 3D modely. Namodelovaný prototyp pak pomocí skriptů můžete jednoduše rozhýbat. Bishop3D má mnoho užitečných nástrojů, které se při tvorbě 3D modelů hodí. Výhodou je také velká základna uživatelů, ti si vzájemně radí a sdílejí různé návody a tipy.

Pusťte se do toho…

Ukázali jsme si osm 3D CAD programů, které můžete využít při návrhu svých 3D modelů. Budeme rádi, pokud tímto článkem pomůžeme rozšířit řady 3D návrhářů. Všechny zmíněné programy jsou zdarma, ovšem to vůbec nemusí snižovat jejich kvalitu. Vyzkoušejte si, jaké je vytvořit 3D design a udělejte svůj první návrh. Rychle zjistíte, že 3D design je vzrušující a zábavný.

Potřebujete díl neb prototyp rychle, ale nechce se vám 3D modelování učit? Jsme tady pro vás, rádi vám pomůžeme s 3D modelací návrhu i samotným tiskem.

Tags: , , , , ,

Categorised in: ,

This post was written by Tomas